Ale jak wykonać audyt bhp? - o ppoż

audyty bhp

Outsourcing bhp - dla kogo?

Kluczowe dla każdego miejsca pracy są kwestie związane z bezpieczeństwem oraz higieną pracy, czyli bhp. Podstawowym i najważniejszym obowiązkiem każdego pracodawcy jest to, by zapewnić zatrudnionym osobom dogodne i niezagrażające zdrowiu bądź ży

Ale jak wykonać audyt bhp? - o ppoż audyty bhp
ciu warunki do realizacji poszczególnych projektów. Te zasady tyczą się zarówno tych bardziej niebezpiecznych zawodów, jak i zawodów z pozoru całkowicie wolnych od wypadków - każdy pracownik musi po prostu czuć się pewnie na swoim stanowisku.

A każda branża nastawia pracownika na pewne zagrożenia. Szkolenia BHP uczą tego, jak ich unikać i jak się przed nimi chronić. Tak naprawdę nawet zwykła i z pozoru totalnie bezpieczna praca przy komputerze może okazać się zdradliwa, gdyż wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem jest zabójstwem dla oczu, które na ciągły kontakt z mocnym światłem mogą zareagować bólem, a czasem nawet poważniejszymi przypadłościami. Outsourcing bhp jest więc dla tych pracodawców, którzy chcą jak najlepiej zadbać o swoich pracowników.


Firmy oferujące outsourcing BHP jako skierowane

Bezpieczeństwo w pracy to rzecz niezwykle istotna i coraz bardziej respektowana, zarówno przez samych szkolonych, jak i pracodawców. Szkolenia BHP organizowane w ramach pracy są sposobem na podniesienie warunków pracy. Często opowiadają za nie zewnętrzne firmy, zwłaszcza w przypadku mniejszych zleceniodawców takich przedsięwzięć. Outsourcing BHP, czyli właśnie zatrudnianie specjalistów od bezpieczeństwa z zewnętrznych firm jest sposobem na dodatkowe oszczędności, klient nie zatrudnia na etat dodatkowego pracownika, a jedynie doraźnie wynajmuję osobę która ma przeprowadzić szkolenie BHP, dbać o kontrolę, dokonywać oceny bezpieczeństwa miejsca pracy. Firmy oferujące outsourcing BHP, jako skierowane do mniejszych pracodawców, są przystępne cenowo, jeśli chodzi o wykonywane przez nich usługi. Jest to również dodatkowy sposób na podniesienie efektywności w miejscu pracy, poprzez przeniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w miejscu pracy dla zewnętrznej firmy, która ma za zadanie monitorować sytuację i informować w momencie wykrycia niebezpieczeństwa.


A często tak właśnie się dzieje

Powstało już wiele takich usług kierowanych do firm, których głównym celem jest tak naprawdę wyciąganie niemałych pieniędzy od pracodawców, gdyż niczego specjalnego w zamian nie oferują. Nie można jednak tego powiedzieć o outsourcingu BHP. Większość pracodawców, która już skorzystała z takiej profesjonalnej obsługi, bardzo ją sobie chwali i chętnie też poleca ją innym osobom działającym w branży.

Bo co jest największą wartością w świecie biznesu? Wbrew pozorom nie pieniądze, a czas, którego nikt teraz nie ma. Outsourcing BHP w ogólnym rozrachunku pozwala natomiast na jego sporą oszczędność. Odciąża bowiem samego pracodawcę, który dzięki niemu nie musi już wszystkim sam się zajmować. A często tak właśnie się dzieje. Pracodawcy biorą na siebie za dużo, przez co potem niczym nie potrafią zająć się dobrze, a na tym traci cała ich firma. Nawet zorganizowanie wstępnego szkolenia BHP wiąże się przecież z utratą przynajmniej kilku dni. To zadanie lepiej więc powierzyć komuś innemu, kto równie dobrze je wykona.


Podczas szkolenia BHP pracownicy dowiadują się

Do jednego z wielu obowiązków pracodawców zaliczyć można zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu zobowiązani są oni do prowadzenia lub organizowania szkoleń BHP. Szkolenia BHP są obowiązkowe dla nowozatrudnionych pracowników, a także powinny być przeprowadzane w ramach przypomnienia dla osób z dłuższym stażem pracy. Podczas szkolenia BHP pracownicy dowiadują się jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na konkretnym stanowisku (instruktaż stanowiskowy), a także w całej firmie (instruktaż ogólny). Ze względu na fakt, że nie w każdej firmie zatrudniony jest pracownik służb BHP, pracodawcy często decydują się na tak zwany outsourcing BHP. Polega on na współpracy z firmą zewnętrzną, która zajmuje się obsługą danej firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy do niej, między innymi, prowadzenie szkoleń, doradztwo, tworzenie instrukcji, procedur i regulaminów pracy czy analiza aktualnego stanu bezpieczeństwa i ewentualne proponowanie modernizacji i modyfikacji.